Firewall

Gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek ağınıza doğru veya ağınızdan yetkisiz veya istemediğiniz çeşitli yollardan erişim sağlanmasını önlemeye yönelik tedbirler sağlayan yazılım veya donanımdır. Günümüzde güvenlik duvarları ağ güvenliği ihtiyaçları doğrultusunda mimari olarak birbirinden ayrıştırılmış olan Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (NGFW – Next Generation Firewall) ve Birleşik Tehdit Yönetimi Sistemi (UTM – Unified Threat Management) olmak üzere iki farklı türde sunulmaktadır.

Bu iki yaklaşım arasında işlevsellikte farklılık olarak görülen uygulama ve kullanıcı kontrolleri gibi temel NGFW yaklaşımları, günümüzde UTM çözümlerin başarı ile güncellenmesi ile fonksiyonellik olarak bir fark olmaktan uzaklaşmıştır. Dolayısı ile bu iki yaklaşım arasındaki somut fark fonksiyonellikten ziyade ölçeklendirmede ortaya çıkmaktadır.

Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için ağ kapasitesine, ölçeğine ve ihtiyaç duyulan fonksiyonlara göre farklı seviyelerde UTM ve NGFW çözümleri konumlandırılabilmektedir. Ağ Güvenlik Duvarı ile birlikte Saldırı Önleme Sistemi (IPS), Web/İçerik Filtreleme, E-Posta Koruması (AntiSpam), Ağ Geçidi Antivirüs, Veri Sızıntısı Önleme (DLP), Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF), Wireless Controller, Uygulama Kontrolü (Application Control), Sandboxing, Loglama ve Yönetimsel Özellikler gibi farklı fonksiyonlar, ihtiyaçlar doğrultusunda sunulacak çözüm için belirleyici niteliktedir.

Sophos XG Firewall

Watchguard NG Firewall

Daha Fazla Bilgi Almak İster Misiniz?

Bizimle İletişime Geçin!