Klog Server

"KLog Server 5651 yasasına uygun zaman damga hizmetini sağlayan, bir Syslog sunucusudur. KLog Server Linux tabanlı VMware ve Microsoft Hyper-V platformlarıyla uyumlu sanal makine olarak sağlanmaktadır ve üretici bağımsız, Syslog protokolü ile log üreten tüm cihazlarla (Güvenlik Duvarı, Sunucu, vs.) bütünleşmiş çalışmaktadır.

Klog Server
KLog Server, 5651 yasasına uygun zaman damga hizmeti sunan bir Syslog sunucusudur. Linux tabanlı VMware ve Microsoft Hyper-V platformlarıyla uyumlu bir sanal makine olarak sağlanır ve üretici bağımsızdır, Syslog protokolü ile log üreten tüm cihazlarla (Güvenlik Duvarı, Sunucu, vb.) entegre şekilde çalışır.
 
Ayrıca KLog Server, paylaşılan klasörden log toplama ve imzalama özelliğine sahiptir. Farklı sunuculardan tanımlanabilir zaman aralıklarında log toplayarak Kamu SM onaylı zaman damgalamaktadır.
 
KLog Server'ın tercih edilmesinin nedenleri:
 
1. Linux tabanlı olduğu için Windows lisansı gerektirmez.
2. Kamu SM onaylı SHA-512 karma algoritması ile log imzalama özelliğine sahiptir.
3. Web tabanlı yönetim ekranı ve konsol bağlantısı bulunmaktadır.
4. Kurulumu ve yapılandırması oldukça basittir.
5. Log üreten cihazları otomatik olarak tespit eder ve log almaya başlar.
6. Anlık log içeriği izleme ve loglarda arama özelliği bulunmaktadır.
7. Loglama ve imzalama durumu Dashboard ekranından takip edilebilir.
8. İmzalanmış loglar ve imza dosyaları, takvim formatındaki web arayüzünden indirilebilir.
9. İmzalanmış loglar otomatik olarak harici paylaşılan klasörlere, SCP veya FTP sunucusuna aktarılabilir.
10. Çoklu yönetici veya bayi/müşteri yapısına uygun bir yapıya sahiptir.
11. E-posta yoluyla bildirim mekanizmasına sahiptir.
 
IP adresi bilgileri, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatleri ile cihazların MAC adreslerini içeren kayıtların elektronik ortamda saklanması, ağdaki cihazların izlenmesi, kullanımın denetlenmesi ve ağ güvenliğinin sağlanması için önemlidir. Ayrıca, ağda meydana gelen herhangi bir olayın soruşturulması veya sorun giderme amaçlarıyla da kullanılabilirler. Elektronik olarak saklanmaları, verilerin kolayca erişilebilir ve aranabilir olmasını sağlar, bu da gerektiğinde hızlı bir şekilde bilgiye ulaşmayı mümkün kılar.
 
Bu tür kayıtlar, ağ güvenliği politikalarının uygulanmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Örneğin, yetkisiz erişim girişimlerini tespit etmek veya ağa bağlanan cihazların güvenliğini sağlamak için kullanılabilirler. Ayrıca, yasal gereksinimlerin karşılanması ve olayların incelenmesi için de önemlidirler.
 
Kayıtların elektronik ortamda saklanması, fiziksel belgelere göre daha etkili bir yöntemdir. Elektronik olarak saklanan kayıtlar, daha az depolama alanı gerektirir ve daha kolay yedeklenebilir. Ayrıca, bu tür kayıtların uzun süreli saklanması gerekiyorsa, dijital ortamda saklamak daha ekonomiktir ve verilerin bozulma veya kaybolma riski daha düşüktür.

5651 Log İmzalama

IP adresi bilgileri, kullanıma başlama ve bitiş tarih ve saatleri ile cihazların MAC adreslerini içeren kayıtların elektronik ortamda saklanması, ağdaki cihazların izlenmesi, kullanımın denetlenmesi ve ağ güvenliğinin sağlanması için önemlidir.

Klog

KLog Server 5651 yasasına uygun zaman damga hizmetini sağlayan, bir Syslog sunucusudur. KLog Server Linux tabanlı VMware ve Microsoft Hyper-V