NGFW - Yeni Nesil Güvenlik Duvarı

Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (NGFW – Next Generation Firewall) ve Birleşik Tehdit Yönetimi Sistemi (UTM – Unified Threat Management) olmak üzere iki farklı türde sunulmaktadır.

Bu iki yaklaşım arasında işlevsellikte farklılık olarak görülen uygulama ve kullanıcı kontrolleri gibi temel NGFW yaklaşımları, günümüzde UTM çözümlerin başarı ile güncellenmesi ile fonksiyonellik olarak bir fark olmaktan uzaklaşmıştır.

Dolayısı ile bu iki yaklaşım arasındaki somut fark fonksiyonellikten ziyade ölçeklendirmede ortaya çıkmaktadır. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için ağ kapasitesine, ölçeğine ve ihtiyaç duyulan fonksiyonlara göre farklı seviyelerde UTM ve NGFW çözümleri konumlandırılabilmektedir.

Ağ Güvenlik Duvarı ile birlikte Saldırı Önleme Sistemi (IPS), Web/İçerik Filtreleme, E-Posta Koruması (AntiSpam), Ağ Geçidi Antivirüs, Veri Sızıntısı Önleme (DLP), Web Uygulaması Güvenlik Duvarı (WAF), Wireless Controller, Uygulama Kontrolü (Application Control), Sandboxing, Loglama ve Yönetimsel Özellikler gibi farklı fonksiyonlar, ihtiyaçlar doğrultusunda sunulacak çözüm için belirleyici niteliktedir.

NGFW
WatchGuard Firebox
Bütçe, boyut veya karmaşıklık ne olursa olsun her kuruluş için uygun, geniş çapta konuşlandırılabilir, kurumsal düzeyde güvenlik ve tehdit görünürlüğü araçlarıyla BT güvenlik uzmanlarını ağlarının sorumluluğunu yeniden üstlenen kapsamlı bir gelişmiş ağ güvenliği platformudur.
NGFW
Sophos Güvenlik Duvarı
Sophos (Sophos Güvenlik Duvarı İşletim Sistemi), Sophos XGS güvenlik duvarının yazılım temeli olan amaca yönelik oluşturulmuş bir işletim sistemidir. Sophos Güvenlik Duvarı'nın Xstream mimarisi, SaaS, SD-WAN ve bulut uygulama trafiğinizi hızlandırırken ağınızı en son tehditlerden korur. Sophos Güvenlik Duvarı, her büyüklükteki kuruluşun kendi ortamlarına en uygun güvenlik ağ geçidi kurulumunu kurmasını sağlayan kapsamlı özellik setleri sunar.
Komtera için bir el ilanı.