PAM(Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi)

Ayrıcalıklı Hesap Yönetimi - PAM (ayrıcalıklı erişim yönetimi), kritik kaynakların kullanımını izlemenizi, yönetmenizi ve kontrol etmenizi sağlayan bir çözümdür. Veri bütünlüğü kuruluşlar için kritik öneme sahiptir. Tüm kullanıcılara veri işleme veya görüntüleme gibi haklar verilmemelidir.

PAM, siber güvenlik alanındaki en sıcak konulardan biridir çünkü siber suçluların bir numaralı hedefi, kritik varlıklara sınırsız erişim elde etmek için ayrıcalıklı hesapları bulup kullanmaktır.  PAM, ayrıcalıklı kimlik bilgilerini depolamak ve erişimi kontrol etmek için yalıtılmış, yüksek düzeyde güvenli ve sıkı bir şekilde kontrol edilen bir ortam oluşturur. Ayrıca, genellikle paylaşılan hesaplar olan ayrıcalıklı hesapların (yani yönetici hesaplarının) ayrıntılı kullanım izlemesini sağlar.

Kaynaklara erişimin denetimi kritik verilerinizi korumada çok önemlidir. Bu nedenle ayrıcalıklı hesapların bu kaynaklara erişiminin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Ayrıcalıklı hesaplara erişim hakkı verilirken denetleme ve izleme yaparken erişimin diğer hesaplara verilmemesi ve siber suçlulara karşı korunması da sağlanmaktadır. FUDO, ayrıcalıklı kimlik bilgilerini saklamak ve bunlara erişimi kontrol etmek için izole edilmiş, yüksek güvenlikli ve sıkı kontrol edilen bir ortam yaratır. Ayrıca, genellikle paylaşılan hesaplar olan ayrıcalıklı hesaplar (yani yönetici hesapları) için ayrıntılı kullanım izlemesi sağlar. FUDO yöneticisi, erişim yetkisi verilen kullanıcıların aktiviteleri izleyebilir. Kullanıcının oturumuna dahil olunabileceği gibi, oturumu duraklatabilir, uzak bağlantıyı sonlandırabilir ya da paylaşabilir. Ayrıca regular expressions tanımlayarak politika oluştur ve takibini sağlar.

PAM(Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi)
Fudo PAM
Fudo PAM, Unix/Windows sunucularına, veritabanlarına, web uygulamalarına ve ağ cihazlarına yapılan uzak bağlantıların yönetimi ve kayıt altına alınması için tasarlanmıştır.
PAM(Ayrıcalıklı Erişim Yönetimi)
SecHard PAM
Ayrıcalıkların kötüye kullanımı, fidye yazılımlar vb. bir çok farklı saldırının önüne geçerek “Sıfır Güven’le” uyumlu hale gelinmesini sağlayacak güçlü bir kimlik ve erişim yönetim çözümüdür.
Komtera için bir el ilanı.