SkyHigh CASB, ZTNA, CNAPP, RBI

Cloud Access Security Broker(CASB) Türkçesiyle Bir Bulut Erişimi Güvenlik Aracısı; bulut hizmeti kullanıcıları ve bulut hizmeti sağlayıcıları (providers) arasında bir aracı görevi gören, uygulamalar arasında er almasıyla beraber tüm etkinlikleri izleyen ve güvenlik ilkelerinin uygulandığı şirket içi yazılım veya bulut tabanlı yazılımların tamamına verilen bir ifadedir.
Skyhigh CASB’nin güvenlikteki boşlukları ele alma yeteneği, hizmet olarak yazılım (SaaS), Hizmet olarak Platform (PaaS) ve Hizmet olarak Altyapı (IaaS) ortamlarına kadar uzanır. Görünürlük kapsamında bulut uygulamalarının riskleri görüntülenebilir. Shadow IT tespiti yapılabilir. Hassas verilere karşı DLP kural ve politikaları işletilebilir. UEBA ve Makine öğrenimi algoritmalarıyla güvenilir bulut hizmetinde içeriden gelen tehditleri tespit eder. ISO27001, HIPAA ,PCI/DSS gibi uyumlulukları sağlar.

Skyhigh CASB 3 farklı modda çalışmaktadır. Bunlar sırasıyla API, Reverse Proxy, Forward Proxy modlarıdır. Bu modlar sayesinde entegrasyon sırasında doğrudan uygulama katmanı, proxyden yararlanmak veya trafiği yönetmek mümkündür.