SOAR - Güvenlik Orkestrasyon, Otomasyon ve Olaylara Müdahale

SOAR, çeşitli kaynaklardan gönderilen bilgi güvenliği bilgilerini toplamak, düzenlemek, standartlaştırmak ve otomatikleştirmek için geliştirilmiş bir dizi sistemdir.

İnternette toplanan veri miktarının artması nedeniyle, sürekli artan tehditler arka planında elde edilen çeşitli ve büyük miktardaki verilerin organize edilmesi ve raporlanması zorlaşmaktadır. SOAR verilerinin çeşitliliği ve hacmi arttıkça, tehditlere müdahale kabiliyetlerini artırmakta ve iş süreçlerini kolaylaştırmaktadır. 10 veya daha fazla çalışanı olan NOC ve SOC ekipleri SOAR ve SIEM kullanmalıdır. SOAR konseptinin iki önemli tanımı otomasyon ve enstrümantasyondur. Otomasyon, manuel süreçlerin bir otomasyon ortamında hızlı ve hatasız uygulanmasıdır, orkestrasyon ise çeşitli bilgi güvenliği uygulamalarının ve hizmetlerinin birlikte çalıştırılması ve entegrasyonudur.

Otomasyon, manuel süreçlerin bir otomasyon ortamında hızlı ve hatasız uygulanmasıdır, orkestrasyon ise çeşitli bilgi güvenliği uygulamalarının ve hizmetlerinin birlikte çalıştırılması ve entegrasyonudur. Saldırılar daha sofistike hale geldikçe tehdit istihbaratı da hızlanmalıdır. SOAR ile daha hızlı öğrenme ve daha hızlı tepki süresi elde edebilirsiniz. SOAR, şüpheli etkinliğin tespit edilmesini kolaylaştırır ve yanıt süresini kısaltır. Veri kaynaklarından gelen bilgileri birleştirerek işlemlerin verimliliğini ve etkinliğini artırır ve yanıtları otomatikleştirir. Sonuç olarak, SIEM olayları analiz eder ve sonuçları bildirirken, SOAR olayları anlar ve karşı önlemler alır.

SOAR
Trellix Helix
Trellix Helix, birçok çözümü içerisinde bulunduran bir güvenlik platformudur. Trellix H, 600’den fazla Trellix ve 3. parti güvenlik çözümleriyle entegre olabilir.
SOAR
Swimlane SOAR
Gartner kullanıcı geribildirimleriyle yapılan sıralamada lider konumda olan Swimlane SOAR çözümü bağımsız SOAR çözümü olmasıyla fark yaratır.
Komtera için bir el ilanı.